Το 17ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου βρίσκεται στην όμορφη συνοικία της Αγίας Παρασκευής του Δήμου Βόλου.
Στεγάζεται σε ένα διώροφο κτίριο δίπλα στον Ιερό Ναό της Αγίας Παρασκευής.
Ιδρύθηκε το έτος 1906.
Σήμερα λειτουργεί ως επταθέσιο. Έχει επτά (7) τιμήματα, δύο (2) Τάξεις Υποδοχής ΙΙ στις οποίες ενισχύονται στο γλωσσικό μάθημα δίγλωσσοι μαθητές (αλλοδαποί και ρομά), Τμήμα Ένταξης για τους μαθητές που παρουσιάζουν ιδιαίτερες εκπαιδευτικές ανάγκες και Παράλληλη Στήριξη για μαθητή με σοβαρά προβλήματα όρασης.
Στο Ολοήμερο Τμήμα του οι μαθητές μελετούν και προετοιμάζονται για την επόμενη μέρα με την εκπαιδευτικό Υπεύθυνη του Ολοημέρου. Επίσης διδάσκονται Φυσική Αγωγή και Χορό, Αγγλικά, Μουσική και Νέες Τεχνολογίες από τους εκπαιδευτικούς των αντίστοιχων ειδικοτήτων.
Στόχος του είναι η ισότιμη παροχή εκπαίδευσης και ενίσχυση των μαθητών/μαθητριών ανάλογα με τις δυνατότητές τους κάνοντας πράξη το «ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ».