ΕΛΑΙΟΤΡΙΒΕΙΟ 2016...Δ΄ ΤΑΞΗ

23 Μαρτίου 2016 και η Δ΄ τάξη πηγαίνει στο ελαιοτριβείο Ζαφρακόπουλος στις Αηδονοφωλιές Βόλου?με τα πόδια λοιπόν, ξεκινάμε από το σχολείο μας και αρχίζουμε να ανηφορίζουμε, μέσα από τη συνοικία μας την Αγία Παρασκευή, και μετά παραποτάμια, μέχρι να φτάσουμε στο Γηροκομείο, μετά στη γέφυρα και μετά με μεγάλη προσοχή, πάλι παραποτάμια, αλλά από την πλευρά του δρόμου αυτή τη φορά,?δεν μυρίζει λάδι βρε παιδιά!!!...φτάσαμε.

Ο κύριος Γιάννης μας ξεναγεί μονομιάς και μας δείχνει τα μηχανήματα που είναι κάποια λυμένα για να καθαριστούν και να επισκευαστούν πιθανά, μέχρι το τελευταίο κομμάτι της γραμμής παραγωγής και τη ζυγαριά?να και κάποιες συσκευασίες με καταπράσινο ελαιόλαδο?περιμένουν τους πελάτες!

Να και το μεγάλο σιλό στον εξωτερικό χώρο που είναι για το πυρηνόξυλο?αν θυμόμαστε καλά?άντε ώρα για το δεκατιανό, δίπλα στο ποτάμι. Θέλουμε τόσο να κατέβουμε για εξερεύνηση, αλλά η κυρία πάλι με τις δικαιολογίες της μας παίρνει τα φτερά. Κρίμα!

Πάμε, πρέπει να είμαστε σχολείο στις 10.00. Γι΄ αυτό, μια γρήγορη καλημέρα στον κ Δημήτρη, το μανάβη στη γωνία και έχει αποτέλεσμα η ευγένειά μας: μας κερνάει σοκοφρέτες και ο Άλκης που δεν τρώει γλυκά, παίρνει αλμυρά κρακεράκια.

Είμαστε όλοι ευτυχισμένοι και ευτυχισμένες, με γεμάτο στομάχι και καθόλου διάθεση για μάθημα. Ο δρόμος της επιστροφής?βαρύς!